Assessor Logo
Value information
Property:    61800300100
Value Information
Tax Year2026202520242023202220212020201920182017
Assessment Year2025202420232022202120202019201820172016
 
Market Value Land$105,300$90,600$52,100$34,100$30,700$24,300$27,400$28,100$25,200$23,650
Market Value Buildings$134,400$124,000$141,600$135,100$112,500$83,900$50,100$46,000$44,400$36,200
Market Value Total$239,700$214,600$193,700$169,200$143,200$108,200$77,500$74,100$69,600$59,850
 
Exemption Information
Active exemptions:Senior/Disabled
 

Office of the Assessor

3000 Pacific Ave SE, Olympia WA 98501